Фриланс биржа

Новое в блогах

Тарас Шевченко. Учасник Кирило-Мефодіївського товариства

Автор
Опубликовано: 369 дней назад (16 марта 2018)
Рубрика: Поговорим
+1
Голосов: 1
Вчера: 0
Сегодня: 2
30 дней: 6

 Особливу позицію щодо способів ліквідації феодально - кріпосницької системи займав Т. Шевченко . В той час , коли не тількі ліберальні , але й демократичні кола покладали певні надії на мирне "оновлення" країни в результаті "поступок" з боку царського самодержавства , він закликав до активної революційнї боротьби : "вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кров`ю волю окропіте", пора "миром, громадою обух сталить; та добре вигострить сокиру - та й заходиться вже будить".

 У творах Тараса Шевченка не треба шукати цілісної системи державно-правових концепцій , однак у них наявні прогресивні погляди на суть і форми держави, право і закон , правосуддя і законність.

 Т. Шевченко мріяв про утвердження соціальної рівності і політичної свободи , громадського самоврядування і справедливої законності . Він вважав , що буржуазна республіка є історично прогресивною у порівнянні з монархією. Але Т. Шевченко не розглядав буржуазну республіку як найбільш ідеальний суспільний лад , бо в ній можливе соціальне насильство . У "Щоденнику" він докоряв французьким енциклопедистам XVIII ст. , які проголосили лозунг "Свобода, рівність і братерство" , тим , що вони "почали" , а не завершили справу ліквідації "батогів, престолів і корон".

 Майбутнє суспільство поет пов`язував із самоврядуванням народу , з суспільною , колегіальною формоб реалізації влади як гарантії від сваволі . Неодмінною умовою життєдіяльності такого суспільства буде вирішальна роль людини праці, що працює на своїй землі і самостійно або через колектив розпоряджається плодами своєї праці. Його ідеалом було встановлення демократичної республіки. 

 говорячи про політичний ідеал Т. Шевченка , необхідно підкреслити , що показником народного характеру майбутньої державності він вважав наявність "справедливого" закону. Він дав глибоку критику російського законодавства , організації суду і судочинства , першим в історії революційної політичної думки України проаналізував зміст законодавчих приписів , висловив протест проти законів і юридичної практики , що існувала в царській Росії. Т. Шевченко фактично першим із революційних демократів України послідовно проводив думку про те, що соціальна справедливість ( правда, сюди він включав і поняття про природні права людини) становить непідвладне свавіллю законодавця джерело прав і свобод особи. 

 Т. Шевченко був послідовним борцем проти національного гніту , відстоював ідею національного визволення , державної самостійності України , пристрасно бажав , "щоб усі слов`яни стали добрими братами , і синами сонця правди... " . Слід підкреслити , що Кобзареві не були приитаманні національна обмеженість , національний фанатизм. М. Костомаров , який глибоко знав творчість поета і його особисто , писав : " Знаю його як особу непорочно чесну , що глибоко любила свій народ і його мову , але без фанатичної неприязні до всього чужого".

 

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!

Нашли нарушение или ошибку? Пожаловаться на страницу

Фриланс