Фриланс биржа

Новое в блогах

Основні ідеї державно-політичного устрою в Конституції П. Орлика

Автор
Опубликовано: 373 дня назад (13 марта 2018)
Рубрика: Поговорим
+1
Голосов: 1
Вчера: 0
Сегодня: 2
30 дней: 10

проєкт Конституції Пилипа Орлика займає важливе місце в розвитку української політичної думки, формуванні демократичних основ державності.

П. Орлик - один з найближчих сподвижників гетьмана Івана Мазепи, а з 1710 р. - гетьман Війська Запорізького. 

Дана Конституція повинна була стати основним законодавчим актом самостійної української держави, за що боролись П.Орлик і його соратники. 5 квітня 1710 р. на козацькій Раді у м. Бендери народилась перша демократична конституція (Конституція США - 1787, Польська Національна Конституція - 1791 р., Конституція Франції - 1791 р., ). "Угода" і "Конституція" були написані одночасно двома мовами (латинською і українською). Цим передбачалось донести її зміст до народів інших країн і широких прошарків суспільства своєї держави. Головна думка цього документу - права українського народу на вільне життя без чужого пригніченння . У першому параграфі розглянуто питання віри, заявлено про православ`я як панівну релігію в державі. Другий параграф чітко окреслював кордони держави, визначені Зборівським договором 1649 р. Гетьман повинен оберігати територіальну цілісність країни. Україна за цією Конституцією повинна була стати конституційно-демократичною республікою. Передбачалися вибори всіх державців з низу до верху.

 Принциповий характер мав 6-й параграф, який визначав принципи управління і діяльності органів державної влади. Конституція значною мірою ґрунтувалась на ідеї розподілення влад ( на законодавчу, виконавчу і судову). Законодавча влада належала Генеральній Раді, виконавча - гетьманові, який у своїх діях був обмежений відповідними законами , суд мав діяти незалежно у вигляді Генерального суду.

 У Конституції були розроблені фундаментальні принципи зовнішньої і внутрішньої політики української суверенної держави . Значне місце відводилось демокрактичним правам усіх соціальних верств суспільства, зокрема , козацтву. Був визначений механізм соціального захисту широких народних мас , що було нечуваним актом для тодішнього феодального суспільства. Як бачимо , у Конституцію були закладені основні принципи республіканської традиції Запорізької Січі - козацько - гетьманської державності . Конституція П. Орлика діяла на Правобережній Україні до 1714 р.

Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!

Нашли нарушение или ошибку? Пожаловаться на страницу

Фриланс